niedziela, 18 sierpnia 2013

Skrwawione ciało i pasta do butów

Media vita in morte sumus ("w środku życia w śmierci jesteśmy"), mówi średniowieczna antyfona. W przypadku zatłuczonej kijem Zofii Nogaczówny widzimy to jak na dłoni: młoda dziewczyna, wracająca z zakupów, ginie nagle na wiejskiej drodze... Trudno się dziwić, że wstrząsnęło to mieszkańcami Bębnikątów i Bagna!Zbrodnia jak zbrodnia - jest miejsce, motyw, narzędzie, metoda; jest winny i są zwłoki. Mnie jednak interesują drobiazgi: sprawunki Nogaczówny. Kupione w Obornikach, wybrane spośród wielu innych tego rodzaju. Na półce w sklepiku w Obornikach stało więcej pudełek z pastą do froterowania butów, piekarz mógł chwycić każdy z chlebów, leżących w koszach: a jednak do torby Nogaczówny trafiły te, nie inne, wybrane przedmioty, i to one stanęły przed oczami czytelników w 1934, a teraz - przed naszymi oczami. To okrągłe pudełeczko. Ten podłużny bochenek. Pudełka, papierki których nie sposób zidentyfikować. Przetrwały na swój sposób, utrwalone przez fotografa i druk, dzięki zbrodni; ich bracia i siostry ze sklepowych półek mieli życie znacznie krótsze: chleby zjedzono zanim numer ukazał się w druku, pasta do butów schodziła trochę wolniej - mogła przeżyć nawet "Tajnego Detektywa", bo pismo zamknęło się raptem pięć miesięcy później - ale, tak czy owak, przepadła w otchłaniach czasu, łącznie z metalowym pudełkiem. "Nie tylko życie ludzkie przebiega krętymi ścieżkami" - zakończyłby te rozważania prawdziwy redaktor "Tajnego Detektywa."

Za: "Tajny Detektyw" nr 37, rok 4, 9 IX 1934, 
2 komentarze:

  1. PROSZĘ o kontakt,dotyczy to moich przodków,wiem ,ze najprawdopodobniej były publikacje dotyczące tych spraw.1) Józef Bieńkowski zastrzelony w Warszawie 1933 ur 1899 w Jabłonnie.2) tragiczna smierc Mieczysława Kozińskiego 1929r -pracownika budowy radiostacji w Babicach Oślepł po przyjęciu-przyczyna wykryta alkohol metylowy.Umierajac w szpitalu wskazywał na pracowników.w gazecie podobno był art.".Jaszczury mnie otruły".bardzo proszę Jolanta Pniewska

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szanowna Pani, mam tylko część numerów - ale proszę podać dokładne, dzienne daty śmierci, to przejrzę najbliższe numery.

      Usuń